Eclipse (Zatmění) čtenářský deník

18. července 2009 v 16:16 | Katka |  Čtenářský deník
Meyerová Stephenie

Zatmění

Třetí díl čtyřdílné ságy s prvky fantasy a hororu. Isabella se stěhuje k otci do městečka Forks ve státě Washington. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Později však do Isabellina života vstoupí také Jacob, chlapec s vlkodlačími předky. Vlkodlaci a upíři jsou však nesmiřitelní nepřátelé a Edward s Jacobem toto nepřátelství nedokáží odložit ani z náklonnosti k Isabelle. A tak se Isabella musí mezi nimi rozhodnout...Třetí román od Stephenie Meyerové začíná tím, jak spolu Bella a Edward zase chodí. Podaří se jí usmířit se s Jacobem, avšak Edward ji k němu nechce pouštět, protože se bojí (Jacob je to novorozený vlkodlak), že by jí mohl nějak ublížit. Bella k němu i přesto jezdí.
Protože Victorie ještě nebyla zabita, drží se mnohokrát kolem Belly různé hlídky, ve kterých se střídají vlkodlaci a upíři. Bella stále nechce přistoupit na Edwardovu podmínku, kterou je, že pokud chce, aby ji proměnil on, musí si jej nejprve vzít.
Mezitím se od upírů i od vlkodlaků dozvídá nové a nové příběhy. Například se dozví o otisku vlkodlaků. Když se vlkodlak otiskne do někoho, znamená to, jako by našel druhou polovinu své duše a bude dělat všechno pro to, aby té druhé osobě v čemkoliv vyhověl. Proto když Sam (vůdce vlkodlaků) kdysi miloval Leah, nasliboval jí mnoho věcí, jak ji nikdy neopustí atd. Jenže jakmile se z něj stal vlkodlak a potkal Emily, otiskl se do ní, i když s tím nemohl cokoliv dělat, proto musel Leah opustit a být s Emily. Dále se od vlkodlaků dozví legendy, jak se z nich stali vlkodlaci, dozví se o duševních válečnících a o oběti třetí ženy, která zachránila svého manžela před vlkodlaky tím, že si vrazila nůž do srdce a tím upoutala pozornost vlkodlaků, kteří na něj utočili.
Od Rosalie, sestry Edwarda, se dozví něco z její minulosti, jak byla krásná, ale protože ji její vyvolený nemiloval, chtěla zemřít, ale tam ji našel Carlisle a zachránil ji. Vysvětlí Belle, proč nechce, aby se stala upírem, protože tím všechno ztratí, i když Bella si myslí, že tím jenom získá.
Mezitím se v Seattlu odehrává úděsné peklo. Někdo už pozabíjel kolem čtyřiceti lidí a police nemá sebemenší stopu, kdo by to mohl být. Avšak Cullenovi jsou přesvědčeni, že je to práce upírů.
Pomocí Alice a nemalé zásluhy Belly zjistí, že za vším stojí Victorie, která se neustále snaží Bellu zabít. Za tímto účelem vytvořila dalších dvacet upírů, kteří spolu s ní půjdou zabít všechny Cullenovi a spolu s nimi samozřejmě i Bellu. Avšak to ještě nevědí, že ke Cullenovým se přidali vlkodlaci, kterých přijde na pomoc devět.
Před bitvou si Bella uvědomí, že miluje i Jacoba, který jí také vyzná lásku. Avšak žít nedokáže pouze bez Edwarda. I přesto ale chce, aby Jacob nebojoval. Edward nechá na Belle volbu mezi ním a Jacobem, protože chce, aby byla šťastná. Bella si ho samozřejmě vybere.
Bitvy se neúčastní Edward, protože Bella jej požádala, aby zůstal s ní. I přestože bylo Cullenových spolu s vlkodlaky méně než novorozených upírů, dokázali je porazit a všechny pozabíjet. Avšak Bella s Edwardem se ukrývali v horách, tam je našla Victorie spolu s jedním dalším upírem. Edward by proti nim byl bez šance, kdyby mu na pomoc nepřispěchal jeden z vlkodlaků, který zabil upíra. Victorie chtěla utéct, ale Edward ji dostihl a utrhl jí hlavu a následně spálil.
Po bitvě přišli na místo Voltuirovi, protože chtěli zabít ty novorozené, neboť se obávali prozrazení upíří existence. Cullenovi jim nesměli říct, že spolupracovali s vlkodlaky, protože Voltuirovi neuzavírají spojenectví s vlkodlaky. Proto byli velice překvapeni, když našli všech dvacet upíru mrtvých. To že Cullenovým pomohli vlkodlaci, nepoznali.
Bella nakonec souhlasí s Edwardovou podmínkou, že se vezmou. Když přijde Jacobovi svatební oznámení, rozhodne se utéct. Poslední kapitola je napsána z Jacobova pohledu. Sam, vůdce jeho smečky, mu říká: "Vrať se, až budeš moct." Jacob tedy od
chází, neznámo na jak dlouho.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama