Únor 2011

Clive Staples Lewis

16. února 2011 v 18:08 | Katka |  Čtenářský deník
Narodil se 29. listopadu 1898 v Belfastu, hlavním městě severního Irska. Jeho rodiči byly Albert J. Lewis a Florence Lewisové. Jeho starší bratr se narodil roku 1895. Roku 1905 se rodina přestěhovala Little Lea. Roku 1908 mu na rakovinu zemřela matka. Lewis začal studovat Campbel College v Belfastu, odkud, ale musel po měsíci odejít kvůli respiračním potížím do Malvern v Anglii. Zde začíná studovat na Cherbourg House, přípravce na Malwern College.
Lewis navštěvoval soukromé hodiny filosofie u profesora Lurgana College. Získává stipendium na Oxsfordské univerzitě. Studium přerušila 1. světová válka a Lewis narukuje k Somertské pěchotě. V roce 1918 byl zraněn v Arrasu ve Francii.Vrátil se Oxfordu a stal se zastupujícím učitelem filosofie. Roku 1925 se stal Lewis členem Magdalen College v Oxfordu. Kde vyučoval anglický jazyk a anglickou literaturu dalších 29 let. Lewis se stal po debatě s přátely J.R.R.Tolkienem a Hugem Daysnem stal křesťanem. V podzimním semestru se kolem Lewise seskupila skupina přátel kteří se nazvaliThe Inklings (tušitelé) členy byli Tolkien, Dyson, Haward a další.

Letopisy Narnie 7- Poslední bitva - čtenářský deník

16. února 2011 v 18:06 | Katka |  Čtenářský deník
Poslední z fantasy trilogie od C.S.Lewise zakončuje celou ságu.
POSLEDNÍ BITVA JE NEJVĚTŠÍ ZE VŠECH BITEV.
V posledních dnech své existence Narnie prožívá nejtěžší boj - nikoli proti útočníku zvenčí, ale proti nepříteli z vlastních řad. V zemi se rozmáhají lži a faleš a pouze král spolu s hrstkou oddaných může zabránit zničení všeho, co je jim tak drahé v krásné a tajuplné zemi Narnii.

Letopisy Narnie 6- Čarodějův synovec - čtenářský deník

16. února 2011 v 18:05 | Katka |  Čtenářský deník
Chlapec jménem Digory se právě přistěhoval do Londýna. Jeho matka stůně a stará se o ni jeho strýc s tetou. Strýc je však podivín a Digory se ho bojí. Je nešťasten. Potká však Polly. Svou sousedku a té se svěří. Hrají si spolu na půdě, když Polly zjistí, že by se mohli dostat jakýmsi půdním tunelem do jednoho opuštěného domu (domy jsou řadové) a hrát si tam. Neodhadnou však vzdálenost a vpadnou přímo do pracovny strýce Andrewa. Ten je zamkne a rozhodne se je využít pro své plány. Daruje totiž Polly jakýsi žlutý prsten. Ta si ho nasadí a zmizí. Strýc Digorymu vysvětlí, že Polly zřejmě zmizela do jiného světa a zpět jí přivede pouze zelený prsten. Digory si tedy vezme dva zelené prsteny a vydá se za Polly. Ocitá se v lese mezi světy. Je to les plný maličkých jezírek, každé vede do jiného světa. Rozhodnou se spolu některé z nich prozkoumat. V prvním světě však potkají zlou královnu.

Letopisy Narnie V. - Kůň a jeho chlapec - čtenářský deník

16. února 2011 v 18:05 | Katka |  Čtenářský deník
Příběh se odehrává v době, kdy v Narnii vládne Nejvyšší král Petr a jeho tři sourozenci.
Chlapec Šasta žije s rybářem Aršíšem v Kalornii - sousední zemi Narnie. Jednoho dne k nim zavítá na svém válečném koni jistý tarkán. Rybář ho pohostí a tarkán dá najevo, že by Šastu rád koupil. Šasta je potají vyslechne a zjistí, že není rybářův syn, jak si doposud myslel, ale že se ho rybář ujal, když jako malý připlul v loďce po řece. Šasta nechce být prodán a když na něj tarkánův kůň Brí zničehonic promluví a poví mu, že je narnijský mluvící kůň, který byl jako hříbátko unesen, rozhodnou se uprchnout spolu do Narnie.

Letopisy Narnie 4- Stříbrná židle - čtenářský deník

16. února 2011 v 18:04 | Katka |  Čtenářský deník
Tentokrát se v příběhu neobjevuje ani jeden ze sourozenců - Petr, Zuzana, Lucie a Edmund. Z předešlých dobrodružstvích se zde setkáváme pouze s Eustacem. Společně s dívkou Jill jsou přeneseni ze své Experimentální školy do Narnie, kde Jill dostane od Aslana čtyři rady k úkolu jak najít ztraceného prince Riliana Narnijského. První, koho Eustace v Narnii uvidí, bude jeho dávný přítel, a když jej kontaktují, dostane se jim užitečné pomoci. Druhá, musí putovat k obřímu městu na severu. Třetí, na kameni ve městě naleznou návod, kam putovat dál. Čtvrtá, prince poznají, protože je vyzve, ať něco učiní ve jménu Aslanovu

Letopisy Narnie 3- Plavba Jitřního poutníka - čtenářský deník

16. února 2011 v 18:03 | Katka |  Čtenářský deník
Jednou musela Lucinka s Edmundem jet na prázdniny ke svému bratránkovi Eustácovi. On je neměl moc v oblibě a ani Lucinka s Edmundem ho taky příliš nemuseli.
Jednoho dne se jim podařilo si pro sebe ukrást pár minut, aby si mohli zavzpomínat na minulé prázdniny, které trávili v Narnii. Ale ani tu chvilku nebyli o samotě bez Eustáce - ten se tam vplížil. Lucince se moc líbil obraz s lodí, jenž visel v místnosti, kde zrovna byli. Vypadal, jako kdyby ta vyobrazená loď doopravdy plula přímo k nim. A jak na to mysleli, najednou se ocitli v tom obraze.

Letopisy Narnie II. - Princ Kaspian - čtenářský deník

16. února 2011 v 18:03 | Katka |  Čtenářský deník
Rok poté, co se Petr, Zuzana, Edmund a Lucie vrátili z Narnie zpět do Anglie, čekají na nadráží na vlak, který je má odvézt do školy. Stane se však něco nečekaného a oni se kouzlem přenesou doprostřed hlubokého lesa. Zjišťují, že se ocitli na ostrově a ve vnitrozemí objeví trosky hradu. Vyjde najevo, že jsou to trosky hradu Cair Paravel, na kterém vládli jako králové. Děti osvobodí zajatce - trpaslíka Trumpkina, kterého na ostrov přivezli vysadit a ten jim vypráví o současné Narnii.

Letopisy Narnie I. - Lev, čarodějnice a skříň - čtenářský deník

16. února 2011 v 18:02 | Katka |  Čtenářský deník
Čtyři sourozenci - Petr, Zuzana, Edmund a Lucie - jsou za války posláni pryč z Londýna, do profesorova domu. Dům je rozsáhlý a při jeho prozkoumávání objeví nejmladší Lucinka velkou skříň.
Tak se Lucinka dostane skrz skříň do země Narnie. Ocitá se u svítící lucerny v hustém zasněženém lese. Zde ji najde faun pan Tumnus a pozve ji k sobě na návštěvu. Pohostí ji a vypráví o Narnii obývané skřítky, zvířátky, dryádami, ale nakonec se přizná, že ji měl uspat a vydat Bílé čarodějnici.

Shannon Drake

13. února 2011 v 16:55 | Katka |  Čtenářský deník
Shannon Drake, vlastním jménem Heather Graham se narodila a vyrůstala na Floridě. Již na střední škole její srdce uloupil Hershey Dennis Pozzessere, a tak krátce po absolvování střední školy se vzali. Již jako vdaná paní Heather vystudovala Univerzity of South Florida, a to v oboru divadelní umění. V tomto oboru se také několik let pohybovala, ať již jako sboristka či barmanka divadelního baru.

Princezna pomsty - čtenářský deník

13. února 2011 v 16:55 | Katka |  Čtenářský deník
Princezna Erin odmalička sledovala, jak její rodnou zemi pustoší Vikingové vedení králem Olafem. Věděla sice, že by se měla především vdát a rodit děti, ale touha po pomstě, byla příliš silná. Příležitost se jí naskytla, ve chvíli, kdy při jedné ze svých toulek nalezla ošklivě zraněného Olafa. Spoutala ho a už se těšila, až otci předá cenného zajatce. Světlovlasý obr se krásné přemožitelce zprvu ochotně podvolil, ale jen proto, aby nabral sílu. Netrvalo dlouho a situace se otočila - náhle byla Erin kořistí zlotřilého Vikinga. Podařilo se jí sice utéct, ale její nenávist vůči Olafovi rostla. Jaké bylo tudíž její překvapení, když jí po návratu otec sdělil, že se ji v zájmu království rozhodl provdat za Olafa. Nic jí nepomohlo vzdor a výhrůžky, králova vůle došla naplnění. Ani po svatbě se Erin odmítala nechat zkrotit, odpírala manželovi poslušnost i svoje tělo.