Clive Staples Lewis

16. února 2011 v 18:08 | Katka |  Čtenářský deník
Narodil se 29. listopadu 1898 v Belfastu, hlavním městě severního Irska. Jeho rodiči byly Albert J. Lewis a Florence Lewisové. Jeho starší bratr se narodil roku 1895. Roku 1905 se rodina přestěhovala Little Lea. Roku 1908 mu na rakovinu zemřela matka. Lewis začal studovat Campbel College v Belfastu, odkud, ale musel po měsíci odejít kvůli respiračním potížím do Malvern v Anglii. Zde začíná studovat na Cherbourg House, přípravce na Malwern College.
Lewis navštěvoval soukromé hodiny filosofie u profesora Lurgana College. Získává stipendium na Oxsfordské univerzitě. Studium přerušila 1. světová válka a Lewis narukuje k Somertské pěchotě. V roce 1918 byl zraněn v Arrasu ve Francii.Vrátil se Oxfordu a stal se zastupujícím učitelem filosofie. Roku 1925 se stal Lewis členem Magdalen College v Oxfordu. Kde vyučoval anglický jazyk a anglickou literaturu dalších 29 let. Lewis se stal po debatě s přátely J.R.R.Tolkienem a Hugem Daysnem stal křesťanem. V podzimním semestru se kolem Lewise seskupila skupina přátel kteří se nazvaliThe Inklings (tušitelé) členy byli Tolkien, Dyson, Haward a další.

Roku 1935 sepisuje Lewis učebnici anglické literatury 16.stol.
V podzimním semestru se kolem Lewise seskupila skupina přátel, která se po dalších 16 let scházela u Lewise v pokoji v Magdalen College každý čvrtek večer a v pondělí nebo pátek dopoledne v hostinci "The Eagle and Child". Pojmenovali se "The Inklings" (Tušitelé) a členové byli J.R.R. Tolkien, Warren Lewis, Hugo Dyson, CHarles Williams, Dr. Robert Havard, Owen Barfiel, Weville Coghill a další.
1941 Publikuje časopis The Guardin Lewisovu knihu Rady zkušeného ďábla.
Roku 1946 získává Lewis doktorát bohosloví na univerzitě v Sant Andrews. 1952 získává doktorát literatury na Lavalské univerzitě v Quebeku. A Potkává Joy Davidmanovou o 15 let mladší americkou spisovatelku. Lewis přestupuje na Magdalene College v Cambridgi.
Roku 1956 získává Lewis Carneige Medail za poslední díl Letopisů Narnie- poslední bitva. Téhož roku Vstupuje do tajného manželství s Joy Davidamanovou, které hrozilo vyhoštění.
Lewis získává "Carnegie Medal" za poslední díl Letopisů Narnie - Poslední bitva. 23. dubna vstupuje do tajného formálního manželství s Joy Davidmanovou kvůli britskému občanství pro Joy, které v té době hrozilo vyhoštění. 1956 získává doktorát literatury na univerzitě v Menchestru.
1960 Umírá jeho manželka Joy ve věku 45 let.
Roku 1963 Lewis umírá 22.listopadu v Oxfo
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lawiane Lawiane | Web | 20. února 2011 v 18:21 | Reagovat

Spisovatel který má v mém srdci přední místo a patří mu velké dík, za stvoření tak nádherného světa. Co bychom si bez jeho Narnie, jen počali?! :-)

2 Edith & Maisy Edith & Maisy | Web | 2. března 2011 v 18:19 | Reagovat

zajímavé, spřátelíš?

3 Avilan Avilan | Web | 15. března 2011 v 19:03 | Reagovat

[1]: Přesně tak... Já bych se bez Narnie asi mohla jít zahrabat :D
Za prvé bych nikdy nezačala číst
Za druhé, nic lepšího pro fantazii jsem ještě nenašla

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama