Letopisy Narnie I. - Lev, čarodějnice a skříň - čtenářský deník

16. února 2011 v 18:02 | Katka |  Čtenářský deník
Čtyři sourozenci - Petr, Zuzana, Edmund a Lucie - jsou za války posláni pryč z Londýna, do profesorova domu. Dům je rozsáhlý a při jeho prozkoumávání objeví nejmladší Lucinka velkou skříň.
Tak se Lucinka dostane skrz skříň do země Narnie. Ocitá se u svítící lucerny v hustém zasněženém lese. Zde ji najde faun pan Tumnus a pozve ji k sobě na návštěvu. Pohostí ji a vypráví o Narnii obývané skřítky, zvířátky, dryádami, ale nakonec se přizná, že ji měl uspat a vydat Bílé čarodějnici.

Bílá čarodějnice vládne Narnii a jediné čeho se může obávat, jsou lidé. Staré proroctví totiž říká, že až jednoho dne zasednou na čtyři trůny hradu Cair Paravel dva synové Adamovi a dvě dcery Eviny, bude to konec její nadvlády i jejího života.
I přesto, že panu Tumnusovi hrozí, že ho čarodějnice promění v kámen, doprovodí faun Lucinku zpátky k lucerně. Lucinka vyleze ze skříně a začne o Narnii vyprávět svým sourozencům. Nikdo ji ale nevěří, protože mezitím, co byla v Narnii, v normálním světě neuplynula ani vteřina a ve skříni nenajdou nic než kabáty.
Nejvíc se jí posmívá a škádlí o rok starší Edmund. Po čase si děti hrají v domě na schovávanou a Lucinka vleze do skříně. Edmund tam vleze za ní, protože ji chce kvůli její vymyšlené zemi zase potrápit. S překvapením zjišťuje, že se ocitl uprostřed zasněženého lesa. Lucinku nikde nevidí, ale setkává se s královnou na saních. Královna na Edmundovi vyzvídá, odkud přišel a zaujme ji, že má čtyři sourozence. Nabídne mu očarovaný turecký med a slíbí, že jestli mu přivede do zámku i své sestry a bratra, stane se princem a dostane další turecký med.
Očarovaný Edmund se vrací zpět ke skříni a potká Lucinku, která se vrací od pana Tumnuse. Edmund o svém setkání s královnou nic neřekne zvláště poté, co se dozví, že jeho nová přítelkyně je Bílou čarodějnicí, Lucinka si nevšímá jeho divného výrazu, protože je moc šťastná, že se do Narnie dostal i někdo jiný a ostatní ji už nebudou mít za blázna.
A tak, když má před ostatními dosvědčit Lucinčin příběh, se Edmund zachová podle a řekne, že to byla jen hra.
Po nějakém čase jsou všichni čtyři díky okolnostem nuceni schovat se před paní domácí v Lucinčině skříni. Tak se nakonec dostávají do Narnie všichni. Prozradí se také Edmundova lež a on ve svém nitru zahořkne vůči ostatním.
Děti se dozví, že pan Tumnus byl uvězněn za bratříčkování s lidmi a rozhodnou se mu pomoci. Následují červenku, která jim ukazuje cestu, až potkají mluvícího pana Bobra. Bobr je zavede do bezpečí své hráze a u jídla jim vypráví, že se do Narnie blíží Aslan a ten se s Bílou čarodějnicí vypořádá. Když pan Bobr dovypráví, všimnou si, že Edmund se potichu vytratil a tak vyjde najevo jeho zrada. Edmund totiž stále věří, že se stane princem a pomstí se ostatním za to, že ho ponížili, jenže když se dostane k zámku, čarodějnice ho sváže a vydává se chytit ostatní.
Ostatní se ale mezitím rychle zbalili a vypravili ke Kamennému stolu, kde se mají setkat s Aslanem. Cestou lesem vidí, jak zima pomalu ustupuje a, když je potkají vánočního dědečka, který je obdaruje kouzelnými dárky, vědí, že čarodějnice má již namále. Dorazí ke Kamennému stolu, kde se již shromádili různí tvorové Narnie - dryády, najády, kentauři, obři - mezi nimi je přivítá i Aslan.
Aslanova armáda vysvobodí Edmunda ze spárů čarodějnice. Edmund se kajícně omluví a je mu odpuštěno. Čarodějnice však žádá, aby ji byl Edmund vydán.
Aslan s čarodějnicí uzavře tajnou dohodu, když za Edmunda nabídne sebe. Čarodějnice nadšeně souhlasí, protože počítá, že když tu Aslan nebude, nic jí nezabrání zbavit se čtyř dětí. Netuší však, že existuje ještě mocnější magie.
Před Aslanem a dětmi už čeká jen poslední bitva s čarodějnicí. Po vítězství nastoupí děti na čtyři trůny hradu Cair Paravel a Aslan zase odchází pryč přes moře. Nejvyšší král Petr Veliký a jeho sourozenci Zuzana Líbezná, Edmund Spravedlivý a Lucie Odvážná pak vládnou v Narnii po mnoho let...
V závěru příběhu se vydávájí na lov bílého jelena, který dokáže splnit všechna přání. Hon je zavede až ke staré lucerně a tak se opět dostávají zpět do normálního světa už zase jako děti, neboť mezitím, co vládli Narnii, v normálním světě neuběhla ani vteřina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama