Letopisy Narnie V. - Kůň a jeho chlapec - čtenářský deník

16. února 2011 v 18:05 | Katka |  Čtenářský deník
Příběh se odehrává v době, kdy v Narnii vládne Nejvyšší král Petr a jeho tři sourozenci.
Chlapec Šasta žije s rybářem Aršíšem v Kalornii - sousední zemi Narnie. Jednoho dne k nim zavítá na svém válečném koni jistý tarkán. Rybář ho pohostí a tarkán dá najevo, že by Šastu rád koupil. Šasta je potají vyslechne a zjistí, že není rybářův syn, jak si doposud myslel, ale že se ho rybář ujal, když jako malý připlul v loďce po řece. Šasta nechce být prodán a když na něj tarkánův kůň Brí zničehonic promluví a poví mu, že je narnijský mluvící kůň, který byl jako hříbátko unesen, rozhodnou se uprchnout spolu do Narnie.

Po cestě přes Kalornii na sever se díky pronásledování lvem setkají s dívkou Aravis a její klisničkou Winkou. Aravis se měla stát manželkou významného, ale starého a podlézavého tarkána Ahošty - chtěla se raději zabít, ale Winka, která byla podobně jako Brí unesena z Narnie a nyní žila v Kalornii "inkognito" jako normální kůň, ji přesvědčí, aby utekly do Narnie. Všichni čtyři se rozhodnou putovat spolu.
Jejich cesta vede přes Tašebán - sídlo kalornijského vládce, tisroka. V Tašebánu však zrovna pobývá narnijská výprava - král Edmund a královna Zuzana, které se dvoří pyšný a krutý princ Rabadáš. Narniané oddělí v ulicích Tašebánu Šastu od ostatních, protože si ho spletou s arkenijským princem Korinem, který také patří k jejich výpravě. Narniané zrovna plánují tajný útěk z Kalornie, neboť se obávají o své životy, když Zuzana odmítá Rabadášovy návrhy.
Šasta se v paláci krátce setká s Korinem, který jakoby mu z oka vypadl, ale pak rychle pospíchá za Tašebánu k hradbám, na okraj pouště, kde se má podle domluvy setkat s ostatními.
Mezitím se Aravis spolu s koňmi setká se svou bývalou přítelkyní Lasaralén. V tisrokově paláci vyslechnou tajný rozhovor tisroka, jeho syna Rabadáše a nového vezíra Ahošty. Rabadáš má zlost, neboť právě zjistil, že mu jeho vyvolená Zuzana uprchla zpět do Narnie. Tisrok, který má zálusk na obě malé severní země - Narnii i Arkénii -, mu povolí vypravit se s vojskem do Arkénie a odtud do Narnie.
Když se Aravis, Šasta a oba koně znovu setkají, vydávají se rychle přes poušť, aby varovali arkénijského krále před nebezpečím.
Díky tomu, že Šasta krále Lunu včas varuje a vzburcuje i Narniany, prohraje princ Rabadáš bitvu a proměněn Aslanem v osla se vrací do Tašebánu s nepořízenou.
Šasta se nakonec dozví, že je synem krále Luny a bratr Korina. Když byl malý, kentaur předpověděl, že princ Kór jednoho dne zachrání Arkénii z velkého nebezpečí. Tisrokův špeh - bývalý králův kancléř - však Kóra unese, a ten v loďce připlouvá k rybáři Aršíšovi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama