Vlad II. Dracul a Řád zeleného draka

6. listopadu 2011 v 15:06 | Katka
Vlad II. Dracul byl knížetem ve Valašsku. Než Vlad II. dosedl na valašský trůn v roce 1436, nějaký čas pobýval v Moldavsku a Sedmihradsku. V městě Sigsiohara měl počátkem třicátých let patnáctého století mincovnu. V Moldavsku se podruhé oženil s dcerou vládnoucího knížete Alexandra Dobrého. Měl tři syny - Mirceu, Vlada a Radua zvaného Krásný. A další dva nemanželské syny - Vlada (mnicha) a dalšího Mirceu. Vlad Dracul byl známý turkobijec a za jeho činy mu patřilo i uznání tehdejšího římského císaře Zikmunda Lucemburského. Bohužel někdy stál v bojívh na straně Murada II. a bojoval proti svému lidu.

Záleželo na tom, jak mu to vyhovovalo. V roce 1442 ho s jeho dvěma syny Vladem III. a Raduem Krásným uvěznil v Gallipoli sultán Murad II., který se v té době cítil Vladem II. podveden. Když bylo Vladu II. v roce 1443 dovoleno vrátit se a znovu obsadit valašský trůn, zůstali oba jeho synové jako rukojmí, aby byli stálou zárukou jeho loajality vůči Turkům. V roce 1444 ale Vlad II. porušil smlouvu se sultánem tím, že vyslal expediční síly v počtu 4000 mužů pod velením svého nejstaršího syna Mircey, aby se zúčastnily tažení do Varny. Ale i přesto Murad syny nezabil. V letech 1446-1447 Dracul obnovil mírovou smlouvu s Turky. Draculovo chování se nelíbilo Janu Hunyadimu, který byl v těch letech vládcem Sedmihradska. Proto zorganizoval tažení k odstranění Vlada Dracula z valašského trůnu. Na začátku zimy 1447 byli Dracul a jeho syn Mircea poraženi v bitvě někde jižně od sídelního města Tirgoviště. Mircea byl zajat bojary a předními měšťany města, kteří jej mučili a pravděpodobně zaživa pohřbili. Dracul, který po bitvě unikl, byl pronásledován a úkladně zavražděn na pomezí Balteni v oblasti Ilfov. Jeho pozůstatky byly převezeny do kláštera Snagov.

Jméno Dracula bylo odvozeno od Řádu Zeleného draka. Roku 1431 se novým členem řádu stal Vlad II. a od té doby se mu začínalo říkat Dracul ( rytíř dračího řádu ). Dracul také znamená ďábel a přidíním koncovky "a" vznikl výraz Drákula ( Ďáblův syn). Tohoto řádu se stal také členem Vla III. Dracula.
Řád se stával elitním společenstvím urozených osob, pověřených ochranou a obranou křesťanů proti nevěřícím. lenové řádu museli zároveň králi přísahat věrnost, což byla výrazná podmínka vstupu do tajného společenství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katie Katie | Web | 2. srpna 2014 v 21:35 | Reagovat

S tím "a" jako koncovkou je to krapet jinak. Vlad II. Dracul přijal přízvisko po vstupu do řádu, to ano, ale přidané "a" je až u přízviska jeho syna - Vlada III. A to přidané "a" teprve značí "syn ďábla". Neb v rumunštině je slovo dracul jak drak, tak ďábel. A přidané "a" značí syna.

2 Katie Katie | Web | 2. srpna 2014 v 21:37 | Reagovat

Pokud by tě tahle problematika dál zajímala, tak nabízím svou práci, která se týká historie Draculů ;) http://mwmiow.blog.cz/rubrika/dracula

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama